Co je to INVESTICE A SPOŘENÍ?

Jaký je vlastně rozdíl mezi investicí a spořením? Při spoření ukládáte peníze a máte předem danou jistotu, jaký bude výnos. Vybrat se dá mezi stavebním spořením, spořícími účty, termínovanými vklady, penzijním spořením nebo vkladními knížkami. Do investování jdete naopak s vidinou zisku a musíte riskovat. Investovat se dá přitom do různých věcí – do korporátních dluhopisů, akcií, podílových fondů nebo cenných komodit.

KDY INVESTOVAT A KDY SPOŘIT?

Při investování vždy podstupujete určité investiční riziko. Někdy minimální, někdy velké, záleží na druhu produktu. Vybírat lze například z korporátních dluhopisů, akcií, podílových fondů nebo komodit. Každá položka má svá pro a proti, při vhodném a rozumném investování a diverzifikaci lze dosáhnout zajímavých výnosů.

Investice a spoření 1
Investice a spoření 2

Spoření je oproti tomu stabilnější, avšak méně výnosným zúročením úspor. Riziko ztráty je poměrně nízké, vklady jsou navíc u bankovních institucí pojištěné. Je možné spořit na kratší nebo delší termíny, případně mít peníze ihned k dispozice nebo v případě termínovaných vkladů až po nějaké době. Spořit se dá zkrátka mnoha rozdílnými způsoby.

Seznam dotazů, na které se nejvíce ptáte

Co je smyslem spoření či investice?

Jde většinou o tvoření rezervy nebo určitého objemu finančních prostředků pro nějaký konkrétní cíl. Jelikož jde o dlouhodobější záměry, mělo by být smyslem, aby prostředky neztrácely na hodnotě a v ideálním případě i došlo k nějakému zhodnocení. Na hodnotě mohou peníze ztratit například inflací. Dnes si za 100 korun koupím 75 rohlíků, ale za 10 let si za stejných 100 korun koupím pouze 50 rohlíků.

Jaké mám možnosti spoření či investice?

Určit, jaký produkt je pro zájemce optimální, závisí na několika parametrech. Jedny z nejdůležitějších parametrů jsou délka spoření a objem peněz, který máme vytvořit. Ve výběru hraje roli i riziko, jež jsme ochotni podstoupit, ale to je již velmi individuální kritérium. K dispozici jsou například produkty stavebního spoření, penzijního připojištění, spořicí účty, termínované vklady, podílové fondy a další. Pro výběr vhodného produktu přesně pro vás kontaktujte svého finančního poradce.

OZVĚTE SE NÁM!

Zaujala vás představa investovat do něčeho nového? Nebo chcete své úspory spořit klasickou cestou? Ozvěte se nám. Máme za sebou stovky projektů pro nejrůznější typy klientů. Jsme sehraný tým a moc dobře víme, že víc hlav víc ví.

Sjednejte si schůzku

Kontaktní formulář

Pokud potřebujete cokoliv vědět, napište nám. Můžete se zeptat na naše služby a nabídku nebo jen tak zanechat jakýkoliv vzkaz.

„Souhlasím se zpracováním osobních údajů“ dávám společnosti Denarius Gold s.r.o. dobrovolný a vědomý souhlas se zpracováním mých osobních údajů, konkrétně tedy jména, příjmení a e-mailové adresy, která může být použita za účelem mé identifikace, a k zasílání obchodních nabídek. Prohlašuji také, že pokud je mi méně než 16 let, požádal jsem svého zákonného zástupce (rodiče) o souhlas se zpracováním mých osobních údajů.“